Портал Національної інфраструктури геопросторових даних України запущено!

26/05/2021
Портал Національної інфраструктури геопросторових даних України запущено!
Відкриті дані для кожного українця - вже сьогодні!

✅ Портал Національної інфраструктури геопросторових даних України запущено!

Після презентації Національного геопорталу Національної інфраструктури геопросторових даних на Всеукраїнському форумі Україна 30, запрацювала система, яку чекали більше 20 років. 

Єдиний сервіс, який поєднав інтегровані  геодані в режимі онлайн з усіх геопорталів областей, територіальних громад, міст та сіл.

Майже тисячу наборів даних на різноманітні теми: містобудівну, екологічну, освітню, фінансову, землевпорядну, інфраструктурну тощо. Вже сьогодні кожен бажаючий абсолютно безкоштовно може самостійно переглядати та моніторити, не виходячи з дому, всю необхідну інформацію щодо даних на територію, яка його зацікавила.

Створено оглядову карту, яка абсолютно декомунізована та відповідає новому адміністративному устрою України. На Національному порталі доступні актуальні дані від  ДП "НДІГК", Державного агентства водних ресурсів України, Державного агентства автомобільних доріг України, OSM Contributors та  Eurogeographics.

НІГД відкрила нові можливості для управлінців, підприємців та громадян:

✅ Моніторинг геопросторових даних, держателями яких є профільні міністерства, державні служби та агентства, установи, підприємства , а також органи місцевого самоврядування. 
✅ Економія часу та ресурсів для зменшення бюрократичного процесу в отриманні офіційних даних, а також використання готових ГІС-сервісів для інших геоінформаційних та інформаційних систем. 
✅ Отримання інформації про наявні геопросторові дані населеного пункту, територіальної громади у три кліки.
✅ Формування бізнес-стратегій для розвитку підприємства, села або міста, громади, області з урахуванням принципів сталого розвитку територій та бути у єдиному геоінформаційному просторі.
✅ Зручний інструмент для вирішення аналітичних, прикладних та наукових задач у сферах логістики, екологічної безпеки, охорони здоров’я, сільського, водного, лісового господарств, промисловості.
✅ Формування інвестиційної привабливості територій для залучення інвесторів та розвитку бізнесу у громадах, районах, областях та держави в цілому.

Проєкт НІГД - це система, яка об'єднує дані різного типу (про землю, воду, ліси, природні ресурси, інфраструктуру, комунікації) на єдиній картографічній основі та забезпечує користувачам можливість простого пошуку та безперешкодного доступу до будь-яких даних на національному, регіональному та місцевому рівнях.

Національна інфраструктура геопросторових даних - це «живий організм», який постійно буде зростати і давати більше інформації. 

Про це зазначив Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко на Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Земля».

«Я сьогодні хочу презентувати основні цілі нашого проекту, а саме відпрацювати практичну інтеграцію геопросторових даних і зробити в режимі реального часу з різних джерел на різних рівнях інформацію, яка покриває всю територію України. Ми хочемо продемонструвати основні переваги доступу та використання даних в режимі реального часу. Історично проект рухався етапами. Портал геопросторових даних постійно вдосконалюється, постійно відбувається інтеграція. Ми хочемо зазначити, що всі ці дані постійно оновлюються. Сервіси, які ми використовуємо, з точки зору метаданих постійно модернізуються. Ми можемо сміливо сказати, що національна інфраструктура геопросторових даних - це «живий організм», який постійно буде зростати і давати більше геопросторових і метаданих», - зазначив Роман Лещенко.

Головною унікальністю системи є те, що всі дані, відображені в ній, не зібрані фізично, а інтегровані за допомогою сервісів у режимі онлайн. Наприклад, якщо десь вносяться зміни в містобудівну документацію чи оновлюються місцеві ортофотоплани - це миттєво буде доступне для використання і на національному геопорталі НІГД.

"Це дуже потрібно для людей. Люди, яких просто обманювали багато-багато років, - вони в принципі не довіряють будь-якій системі. Тому прозора влада має бути прозорою. Якщо ви щось таке завантажуєте й робите прозоре - це повинно оновлюватися постійно. Воно має бути живе. Живе - це супутник. Так, ми поки що не маємо свого супутника, але побудуємо його й запустимо цього року", - сказав Президент України Володимир Зеленський, коли вперше ознайомився з геопорталом.

Про можливості геопорталу розповів керівник групи розробників пілотного проекту НІГД, співробітник ДП «Науково-дослідний інститут геодезії і картографії» Андрій Черін: «Якщо раніше для отримання інформації про обмеження забудови, про землю, про інженерні мережі необхідно було збирати її з різних джерел, різних відомств, зараз ця інформація збирається на льоту».

«Наприклад, місто Біла Церква. Бачимо земельні ділянки, бачимо зонування, топографічну детальну основу, на якій містяться комунікації, будинки і вся інформація. Більше того, якщо мені подобається та чи інша ділянка, я миттєво, в один клік, отримую інформацію про доступні зони забудови, про обмеження, найближчі об’єкти, про інфраструктуру, як соціальну, так і інженерну, і про земельну ділянку», - розповів Черін.

Так, за його словами, карта є не тільки картинкою, а базою даних, до якої можна зробити запит.

«Раніше це займало купу часу, було в багатьох випадках майже неможливим, ми не могли отримувати ні мережі, ні містобудівні обмеження. Та зібрати це в один клік, вивести це в зрозумілому форматі і подивитися всі інвестиційні об’єкти, які цікавлять і по ним зробити витяг і вигрузку – це для інвестора відкриває зовсім інші можливості».

У пілотному проекті наразі беруть участь шість міст України: Біла Церква, Житомир, Львів, Маріуполь, Миколаїв і Полтава, Харківська та Львівська області, 75 ОТГ із різних регіонів України й розміщується понад 500 наборів даних різного типу.

Активна співпраця всіх учасників цього проєкту продовжується та набирає обертів. Усіх бажаючих долучитись до розвитку НІГД в Україні завжди раді вітати у стінах Державного підприємства “Науково-дослідного інституту геодезії і картографії”, який є адміністратором Національного геопорталу НІГД.


Нагадуємо, що створений інструмент, не є офіційним джерелом просторової інформації та має винятково оглядовий характр. Інформація, яка знаходиться на Національному геопорталі Національної інфраструктури геопросторових даних, не може бути підставою для будь-яких адміністративних чи службових дій.