Appearance
Додавання метаданих
Як адміністратор чи держатель даних, ви можете сформувати метадані геоінформаційних ресурсів за допомогою відповідної форми:
Форма метаданих
Тип ресурсу
Форма введення та реєстрації метаданих починається з обрання типу ресурсу. Для заповнення форми оберіть тип ресурсу з випадаючого списку, для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
Серед можливих типів ресурсу:
- Комплект наборів геопросторових даних – сукупність наборів даних, скомплектованих за призначенням використання або територіальним охопленням.
- Набір геопросторових даних – ідентифікована сукупність даних, на які поширюється одна і та ж специфікація геопросторових даних.
- Сервіс – програмно-технічний засіб, за допомогою якого надається можливість здійснювати пошук, перегляд, доступ, завантаження, перетворення геопросторових даних та метаданих та іншу діяльність з такими даними.
Виберіть один з запропонованих типів, щоб продовжити.
INFO
Для реєстрації метаданих топографічних карт, ортофотопланів, містобудівної або землевпорядної документації, тематичних карт, баз геопросторових даних, реєстрів тощо слід обирати Набір даних.
А для реєстрації метаданих геоінформаційних сервісів (WMS, WFS, WMTS тощо) та сервісів API необхідно обирати Сервіс.
Просторове охоплення даних
- "Інформація про референцну систему координат (SRC) ресурсу"" - у полі ресурсу слід вказати ідентифікатор системи відповідно до реєстру систем координат EPSG;
Для заповнення поля оберіть систему координат з випадаючого списку, або скористайтесь полем пошуку (пошук можливо здійснювати по ідентифікатору або назві системи координат), для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
- "Масштаб" - значення числового масштабу (рівень деталізації), поданий як знаменник масштабу карти;
Для заповнення поля натисніть на нього, після того як поле стане активне вкажіть масштаб додаваємого набору даних.
- "Подання просторових даних" - вказується інформаційно-технологічний рівень ресурсу: або це база даних, векторна або растрова модель даних, або просто звичайна електронна таблиця. Фізичний носій – це більше про дані, які зберігаються на папері.
Для заповнення поля оберіть модель даних з випадаючого списку, для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
- "Територіальна приналежність" - вказується в залежності від, того, яку територію покривають дані. Зазвичай на практиці, у центральних органах виконавчої влади це дані загальнодержавного рівня, які покривають усю територію України. А територіальні органи – на визначену область, район або громаду. Також слід враховувати фактичні межі просторового охоплення ресурсу, який описуєте.
Для заповнення поля оберіть територію покриття набору даних з випадаючого списку, або скористайтесь полем пошуку (пошук можливо здійснювати по ідентифікатору або назві населеного пункту), для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
- “Рівень” - вказує на те, який діапазон даних ви бажаєте включити у ваш набір метаданих. Поле допомагає зрозуміти, наскільки широко охоплюються ваші дані.
Серед можливих рівнів:
- Місцевий
- Регіональний
- Загальнодержавний
“Код набору символів” - вказує на тип символів, які використовуються у вашому наборі метаданих. Це поле допоможе системі правильно інтерпретувати та відображати текст у відповідному форматі.
“Мова метаданих” - вказує мову, якою будуть зареєстровані ваші метадані. Використовується трьохсимвольний код мови, який відповідає мові вашого набору метаданих. Наприклад, для англійської мови використовується код "ENG", для української - "UKR".
Поля “Рівень”, “Код набору символів”, “Мова метаданих” заповнюються за замовчуванням.
Звертаємо увагу на те, що форму потрібно заповнювати українською мовою
Основна інформація
- "Унікальний ідентифікатор ресурсу" - це ідентифікатор, який присвоєно ресурсу у Вашій базі даних, реєстрі, який Ви ведете у себе;
Для заповнення поля натисніть на нього, після того як поле стане активне вкажіть номер матеріалу у Вашій системі.
- "Назва ресурсу чи сервісу" - це офіційна назва, яка визначено у нормативних, технічних або методичних документах. Цей атрибут дуже важливий, оскільки в першу чергу пошук буде здійснюватися за ним;
Для заповнення поля натисніть на нього, після того як поле стане активне вкажіть унікальну назва, що ідентифікує Ваш ресурс.
- "Дата події" - вказати тип дати, для якого реєструєте метадані. Наприклад, якщо метадані вже створених даних – «Дата створення ресурсу», якщо метадані опублікованих ресурсів, то «Дата публікації ресурсу» і так далі;
Для заповнення поля натисніть на кнопку “Додати”.
Далі у вікні, що з`явилось виберіть тип події з випадаючого списку, або скористайтесь полем пошуку, для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
Наступним крок виберіть дату події натиснувши на відповідне поле.
Після заповнення обох полів натисніть “Зберегти”.
- "Відповідальні сторони" - тут необхідно вказати роль відповідальної сторони та назву її організації. Якщо у переліку організацій необхідна відсутня, то треба додати її за допомогою відповідної форми, вказавши про неї додаткові відомості;
Для заповнення поля натисніть на кнопку “Додати”.
Далі у вікні, що з`явилось виберіть функцію відповідальної сторони та організацію з випадаючого списку, або скористайтесь полем пошуку, для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
Після заповнення обох полів натисніть “Зберегти”.
- "Тематична категорія" - обирається в залежності від того, для чого призначені дані або з якою сферою діяльності пов’язані. Зазначимо, що для реєстрації топографічних карт, ортофотопланів, космічних знімків та інших топографо-геодезичних і картографічних матеріалів необхідно використовувати категорію – «Базові зображення поверхні Землі».
Для заповнення поля оберіть тематичну категорію ресурсу з випадаючого списку, або скористайтесь полем пошуку, для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
- "Статус ресурсу" - вказується на той етап життєвого циклу даних, на якому вони зараз перебувають. Рекомендовано реєструвати метадані на кожний етап життєвого циклу даних.
Для заповнення поля оберіть статус ресурсу з випадаючого списку, або скористайтесь полем пошуку, для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
- "Ключове слово" - це поле також буде використовуватись для пошуку у каталозі метаданих, тому необхідно вказати мінімум одне слово або словосполучення, що асоціюється з ресурсом, який описуєте.
Для заповнення поля натисніть на нього, після того як поле стане активне вкажіть слова або фрази, що описують ресурс та використовуються для індексування в пошукових системах. Для збереження інформації натисніть на клавіатурі клавішу “Enter” для збереження.
Детальний опис
- "Стислий опис ресурсу" - містить інформацію про його призначення, структуру,склад та зміст;
Для заповнення поля натисніть на нього, після того як поле стане активне вкажіть опис, призначення, структури, складу та змісту набору геопросторових даних та інші відомості про ресурс.
- "Походження ресурсу" - вказується опис джерел ресурсу, вихідні дані, які були використанні для створення/оновлення даних;
Для заповнення поля натисніть на нього, після того як поле стане активне вкажіть Опис джерел ресурсу та основних технологічних процесів.
- "Часове охоплення ресурсу" - це період часу, станом на який відображається ситуація;
Для заповнення поля натисніть на нього, після того як поле стане активне вкажіть період часу, охоплений вмістом ресурс.
- "Вертикальне охоплення" - це мінімальні та максимальні висоти моделі даних, якщо така інформація наявна.
Для заповнення поля натисніть на нього, після того як поле стане активне вкажіть інтервал значень відміток висоти
Онлайн доступ до ресурсу
Користувачу пропонується заповнити форму, а саме вказати назву ресурсу, яка відображається на веб-сторінці, та його URL-адресу. Якщо зараз обмежено доступ до нього, вказати це у блоці "Обмеження щодо доступу та використання ресурсу".
Також заповнити опис ресурсу та вказати функцію: впорядкування, завантаження або пошук.
Для заповнення поля натисніть на кнопку “Додати”.
Далі у вікні, що з`явилось вкажіть назву, опис, адресу ресурсу, а також виберіть функцію, для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
Після заповнення обох полів натисніть “Зберегти”.
Обмеження щодо доступу та використання ресурсу
"Тип обмеження" пропонує такі значення:
- обмеження щодо придатності ресурсу для використання в певних сферах;
- обмеження щодо захисту конфіденційності та інтелектуальної власності;
- обмеження в інтересах національної безпеки;
- інші обмеження і застереження на використання ресурсу та метаданих або їх відсутність.
Для заповнення поля оберіть тип обмеження з випадаючого списку, для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
"Вид обмеження" - також обирається відповідно до класифікатора обмежень;
Для заповнення поля оберіть вид обмеження з випадаючого списку, для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
- "Опис обмежень" - може передбачати або бути використаний як детальний опис обмежень та для зазначення типу ліцензій Creative Commons.
Для заповнення поля натисніть на нього, після того як поле стане активне вкажіть опис обмеження
Інформація про відповідність ресурсу
Для відповідності ресурсу обов’язково вказується посилання на специфікацію набору геопросторових даних або на інший документ з вимогами до даних, метадані яких реєструються.
Для заповнення поля натисніть на нього, після того як поле стане активне обов’язково вказується посилання на специфікацію набору геопросторових даних
Переведіть перемикач у увімкнуте положення
Також за потреби надається текстове пояснення рівня відповідності зазначеним вимогам. Для заповнення поля натисніть на нього, після того як поле стане активне вкажіть пояснення рівня відповідності
Інше
- "Інформація про формат даних ресурсу" - перелік найпоширеніших форматів даних.
Для заповнення поля оберіть формат даних з випадаючого списку, для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
Якщо необхідний відсутній, то повідомте адміністратора про це;
- "Інформація про підтримку ресурсу" - передбачає зазначення відомостей про частоту оновлення ресурсу;
Для заповнення поля оберіть інформацію про підтримку ресурсу випадаючого списку, для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
- "Інформація про відповідність метаданих стандартам" - вказується той стандарт, якому відповідають метадані. Тут наявні стандарти і другого, і першого поколін.
Для заповнення поля оберіть інформацію про відповідність метаданих стандартам з випадаючого списку, для цього натисніть на кнопку зі стрілкою, розташовану з правого боку поля введення.
INFO
Слід зазначити, що склад метаданих, який тут розглянутий відповідає стандарту другого покоління ISO 19115-1.
Після заповнення всіх полів, особливо, обов'язкових, необхідно зберегти дані та надіслати їх на верифікацію адміністратору національного геопорталу. Для цього після заповнення всіх обов`язкових полів натисніть “Зберегти” зправа у верхньому кутку.
Після верифікації заповнені метадані вважатимуться сформованими та зареєстрованими на національному геопорталі.
INFO
Дотримання вимог до формування метаданих геоінформаційних ресурсів забезпечує їх уніфікацію і інтероперабельність. Метадані ведуться протягом усього життєвого циклу геоінформаційних ресурсів!